MEGOSZTÁS

Történelmi napokat él meg Nagy-Britannia. Tele van a sajtó a BREXIT tábor győzelmével, úgy tűnik, hogy kilépnek a britek az Európai Unióból. Közben a királynő zászlói alatt négy nemzet is bejutott az Európa bajnokság egyenes kieséses szakaszába. A szigetország legalább egy csapattal képviseli magát majd a legjobb nyolc között is, hiszen szombaton kora este Wales Észak – Írországgal csap össze, és közülük csak egy maradhat, de az biztosan.

Sárkány mese

Amikor elkezdtem elemezni a B-csoportot, nagyjából a harmadik pozícióba kalibráltam be a walesi válogatottat. Anglia játékoskerete sokkal erősebbnek tűnt, míg a szlovák csapat középpályás sorát szervezettebbnek, összeszedettebbnek gondoltam. Végül rám cáfoltak a sárkányok és mesébe illő produkcióval rukkoltak ki a csoportmeccsek során. Szervezett, mentálisan és fizikálisan remekül felkészített csapat benyomását kelti Wales. Coleman már az első mérkőzésen meglepte Jan Kozak csapatát, a három belső védős felállással. Hullámzó mérkőzésen, nagy taktikai fegyelemmel játszottak a walesiek, és a szív diadalát aratták. Anglia ellen is végig partiban volt Coleman mester csapata, csak a hajrában csúszott ki kezükből egy pont. Oroszországot iskolajátékkal verte Wales és megnyerte csoportját! A magyar csapathoz hasonló diadalmenet ez, azzal a különbséggel, hogy sztárjátékosokkal is rendelkezik a szigetország válogatottja. Gareth Bale mindhárom mérkőzésen szerzett egy-egy találatot, ezzel vezeti az EB góllövőlistáját. A szbornaja ellen Ramsey okos passzával lépett ki és állította be a 3:0-s végeredményt:

A Real Madrid csillagát sokan – köztük én is – féltették a torna előtt. Hosszú volt Bale szezonja, hiszen május végén még százhúsz perces BL-döntőt is játszott. Kiválóan sikerült azonban a rehabilitáció, így kicsattan az erőtől Bale és valódi vezére a walesi válogatottnak. Coleman összeszedett alázatos csapatot épített első számú sztárja köré. A belső védők kőkemények a két szélső futó (Gunter és Taylor) fáradhatatlan. Ramsey ha kell szűr, ha kell, osztogat. Ledley sérüléséből visszatérve igazi harcos a középpályán, melyben társa a liverpooli Joe Allen. Coleman folyamatosan próbálgatja csatárait, akik közül szerintem a legveszélyesebb Robson-Kanu, de az oroszok ellen Vokes játéka is meggyőző volt. Gareth Bale óriási önbizalommal tekint a kieséses szakaszra, és Európa-bajnoki címről álmodik. Az előzmények alapján nem sok jóra számíthat az északír válogatott.

Egy győzelem elég volt

Szintúgy, mint Wales első Európa-bajnokságán vesz részt a Norn Iron is. Tőlük viszont sok csodát nem láttunk eddig. Rendre beszorul mérkőzésein Michael O’Neill együttese. A labdabirtoklást sokszor teljesen feladja az északír válogatott, Németország ellen például 71-29, volt a százalékos arány. Támadásépítéseik ezen a szinten már nem túl veszélyesek. A kontrákra játszó együttes erejét szinte teljesen felőrli a védekezés. Lengyelország ellen talán a torna legrosszabb mérkőzését szenvedhettük végig, de a németek elleni 1:0-s vereségük sem volt szórakoztató, a rendkívül egysíkú játékuk miatt. Minden negatívum ellenére dicséretes, hogy két minimális vereséggel megúszták Lafferty-ék a „favoritok” elleni összecsapásokat. A világbajnokot megszorító Ukrajna viszont beleszaladt a csapdába. Önbizalommal telve lépett pályára Fomenko mester csapata Lyonban, de az első félidőt lehozta kapott gól nélkül Észak-Írország. A szünet után egy pontrúgásból vezetést szereztek a zöldek:

Íratlan szabály a mai modern fociban: ha nem tudsz kidolgozni helyzeteket, brusztolj ki szabadrúgásokat az ellenfél térfelének közepén, és légy eredményes pontrúgásból! McAuley (bal oldali védő) gólja után jégeső zúdult Lyonra, félbeszakadt a meccs. Az elkeseredett ukránok nem tudták feltörni a jól záró védelmet és a 96. percben jött a kegyelemdöfés.

Tisztán látszik, hogy az északír válogatott egyet tud: keményen védekezni. A labda megtartása, és előre történő megjátszása ezen a szinten jelenleg nem megvalósítható számukra, mert nem elég labdabiztos a társaság. O’Neill 4-5-1-es felállásában a középpályás sor is inkább védekezik, kevésbé építkezik. Az egy szem ék – lehet Washington, vagy Lafferty -, általában kilencven percen keresztül őrlődik egymagában, a második hullámnak nincs sok ereje felérni a támadásokhoz.

Ne várjunk meglepetéseket

Kizártnak tartom, hogy a nyolcaddöntőre megváltozik a két csapat játékstílusa, felállása. Ilyen tekintetben nagyon büszkék lehetünk a magyar válogatottra, mert akár több taktikai hadrendet is képes játszani és képes az eredmény alakulására reagálva meccs közben is változtatni. Ez a fajta flexibilitás hiányzik a két brit válogatottból, így szinte biztosra veszem, hogy Coleman marad az 5-3-2-nél, míg O’Neill megint a stabil védekezésre összpontosít majd. Wales játékában egyébként több a lehetőség. Szélső védőik aktívabban részt vehetnek a támadásépítésekben. Bale szabadabb terepet járhat be, visszalépve a védelmi vonalba sokszor játszik középpályásként, vagy amolyan árnyékékként. Mellette Ramsey is képes irányítani illetve szűrni is, így nyilvánvaló, hogy nagyobb eszköztára a sárkányoknak van. A várható kezdőcsapatok:

Wales: Hennesey – Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor – Ramsey, Ladley, Allen – Robson-Kanu, Bale

Észak-Írország: Mc Govern – Evans, Cathcart, McAuley, Hughes – Dallas, Norwood, Davis, Evans, Ward – Washington

Fogadjunk!

Bárhogyan gondolom végig, ennek a párharcnak az esélyese Wales. Továbbjutásuk 1.45-el szoroz az Unibetnél. Nem lepődnék meg azon, ha gól nélküli döntetlenbe fulladna ez az összecsapás. Észak-Írország semmit sem fog kockáztatni, biztos bebújik majd a bunkerba. Viszont Bale-ék is a kinyílló eredménykényszerben lévő orosz csapat ellen tudtak igazán jól játszani. Az ötvédős rendszer arról árulkodik, hogy nem esik neki ellenfelének a walesi csapat. Ilyenkor érdemes viszont játszani szabadrúgásokra, főleg annak tudatában, hogy egy világsztár bombái zúdulhatnak az ellenfél kapujára. Egy Bale gól 2.25-ös szorzón könnyen lejöhet, hiszen eddig minden meccsen betalált.