MEGOSZTÁS

Két „vesztes” csapat összecsapásával kezdődik meg a csoportküzdelmek második fordulója szerdán a franciaországi Európa-bajnokságon. Mondhatjátok, hogy hülye vagy Sound, a ruszkik a 92. percben pontot raboltak Anglia ellen. Igen ám, de az orosz szurkolói rendbontásokból a szbornaja nagyon rosszul jöhet ki, akár el is tilthatják a tornától Szluckij mester csapatát. Jelenleg, úgy áll a dolog, hogy lesz Lille-ben meccs, de az UEFA döntnökeitől minden kitelik. Precedens értékű lenne egy kizárás, amivel Oroszország a futottak még kategóriába kerülhet.  Szlovákia saját magát verte meg a nyitómeccsen és Hamsikék messze kerültek a legjobb 16-tól. Lássuk a részleteket.

Mazsola-gólok után vereség

Jól kezdett Jan Kozák válogatottja, uralta a mérkőzést és rögtön óriási ziccert alakított ki. Biztos voltam ekkor a szlovák győzelemben, de jött Bale szabadrúgásgólja és teljesen megváltozott a játék képe. Az első félidőben letargiában focizott északi szomszédunk, igazi közpép-európai attitűdöt mutatott a gárda a bekapott gól után. Frissen jött ki Szlovákia a második negyvenöt percre és átvette újra az irányítást. Beváltak Kozák mester cseréi, Duda 45 másodperccel pályára lépése után egyenlített és azt gondoltam, hogy a fáradó sárkányok ellen összejöhet a fordítás. Coleman azonban jolly-jokert húzott elő a padról. A selejtezők során bizonyító Robson-Kanu ugyan sérülésekkel bajlódott a felkészülés során, de Aaron Ramsey kikaparta számára a gesztenyét:

Teljesen készen lennék, ha a magyar nemzeti tizenegy ilyen gólokat kapna a tornán, mint Kozacik! Szememben Bale találata legalább 70%-ban kapushiba volt, míg a meccslabda előtt csetlő-botló Ramsey mégis gólpasszt adott. Azon túl, hogy Szlovákia megverte önmagát (voltak periódusai a meccsnek, amikor gólokat szerezhettek volna), Chris Coleman végül taktikai győzelmet aratott. A sárkányok meglepték ellenfelüket a három belsővédős alapfelállással. Taylor és Gunter rendre visszazárt így egy 5-3-1-1-es hadrend állt fel. Szlovákia elszalasztotta a lehetőségeit, az egységes walesi csapat fanatikus szurkolói segítségével bravúrgyőzelmet aratott.

K.O. helyett pontrablás

Sajnos a szurkolói rendbontások erősen beárnyékolták az angol-orosz rangadót. Lehetne elemezni a „harctéri” eseményeket is, de kicsit tekintsünk vissza, mi történt valójában a Vélodrome gyepén. Az első félidőben kegyeibe fogadta az ég a szbornaját. Osztálynyi különbség alakult ki a csapatok között, nekem különösen Alli és Sterling játéka tetszett ekkor, nagy kár, hogy a lövőhelyzetek általában Lallanára jöttek ki. Veszélyesek voltak az angol pontrúgások és Rooneyék ügyesen passzolták ki az orosz középpályát. Schennikovból folyamatosan bolondot csinált az angol jobbszárny de a két középső védő Ignashevich és Berezutski tartotta a lelket a szbornajában. Neustädter kereste a párharcokat és próbált keménykedni, ennek ellenére levegőben lógott az angolok első találata. Kihúzta a félidőt Oroszország és később bebizonyosodott, hogy ez volt a háromoroszlánosok veszte. Félidőben 2-3 góllal is vezethetett volna Anglia, ehelyett 0:0-val jöttek vissza a csapatok. Feljebb tolta a védelmi vonalát Szluckij és már nem voltak annyira veszélyesek a brit rohamok, de egy jól eltalált pontrúgás (Dier óriási gólt szerzett) új irányba terelte a mérkőzést. Roy Hodgson csapata a vezetés tudatában fokozatosan adta át a területet, és lemondott a labdabirtoklási fölényről. Percről-percre csúszott ki az Anglia kezéből az irányítás, és szerintem rosszul reagált a helyzetre a szakvezetés. A fáradt Kane helyett jöhetett volna Vardy, aki nagyobb eséllyel tudta volna megtartani a labdákat, és nem kapott lehetőséget a villámléptű Sturridge sem. Milner és Wilshere a védekezésre koncentrált, és megpróbált egy áttörhetetlen falat építeni Hodgson. Meg tudott újulni az orosz csapat – ami számomra is nagy meglepetés volt -, és a 92. percben az előre húzódó Berezutski egalizált. Összetört angolok, ünneplő szbornaja, avagy knock out helyett pontszerzés.

Vasily Berezutski. Fotó: AGIF/Shutterstock.com

A lét a tét

Nincs mese: ha kikapnak a szlovákok, akkor gyakorlatilag véget ér számukra az EB. Óriási meglepetés lenne, ha az utolsó fordulóban Anglia legyőzésével élné túl a csoportkört Jan Kozák csapata. A torna előtt Szlovákiát jobb gárdának tartottam Oroszországnál, és az eredmények alakulásától függetlenül most is úgy érzem, hogy bennük van több potenciál. Óriási fegyvertény az orosz pontszerzés, és tény, hogy ők sokkal kevesebbet hibáztak az első fordulóban, mint szerdai riválisuk. Skritel és Durica Wales ellen nem állt helyzetének magaslatán, és a sárkányok a kevés kínálkozó lehetőségből kihozták a maximumot. Velük szemben, szerencséből és az angol pontatlanságból táplálkozva állta a sarat az orosz védelem és „csak” egy bomba szabadrúgás után kapitulált Akinfeev. Jelesre vizsgázott mentális erőből Oroszország, viszont egy bekapott gól után a szlovák csapat összezuhant.

Jan Kozáknak össze kell kapnia együttesét szerdára, félő, hogy az egyéni koncentrációs hibák benne maradnak csapatában. Az első forduló eredményeinek ismeretében Hamsikéknak győzelemre kell játszaniuk, így a fogadásaink megkötésekor induljunk ki szlovák dominanciából.

Adam Nemec. Fotó: katatonia82/Shutterstock.com

Változások a szlovák kezdőben?

Kozacik mellett minden bizonnyal kitart majd a bizalom. A szlovák védőnégyes megbontása indokolt lenne, de nincs kit betenni, ráadásul ez a csapategység, mérkőzések óta játszik a jelenlegi felállásában. Hasonló a helyzet a középpályával, de itt belenyúlhat a kezdőbe Kozák, főleg, ha támadóbb formációt akar pályára küldeni. A csereként beálló és gólt szerző Duda szerintem bejátszotta magát a gárdába, a 4-5-1-es játékrendszerben viszont megkérdőjeleződik Duris szerepeltetése. A selejtezők során Nemec volt a szlovákok standard ékje. A holland Willem II csatára a felkészülés során kevesebb játéklehetőséget kapott, de talán most kezdhet az oroszok ellen. Nincsenek még információk arról, hogy mennyire vette ki Szluckij mester csapatát az Anglia elleni összecsapás. Gyanítom, hogy a CSZKA-s védelmet nem fogja piszkálni a moszkvai csapat vezetőedzői posztját betöltő szövetségi kapitány. Szerintem taktikai meglepetést fog okozni Oroszország. A Szerbia ellen kipróbált 4-3-3-as rendszere átállhat a szbornaja, amelynek előnye, hogy Kokorin és Smolov visszahúzódásával létrejön a szlovák felállásra rímelő 4-5-1-es „tükör”. Hiányzik majd az irányító középpályás szerepköréből a torna előtt lesérült Denisov, helyére Shirokov pályázhat, ha meri kezdőbe rakni őt Szluckij. Ha nem, akkor a védekező és támadó feladatokat ellátni képes Gulshakov-al állhat fel Oroszország.

Várható kezdőcsapatok:

Oroszország: Akinfeev – Schennikov, Ignashevich, Berezutski, Smolnikov – Golovin, Gulshakov (Shirokov), Shatov – Kokorin, Dzyuba, Smolov
Szlovákia: Kozacik – Svento, Durica, Skritel, Pekarik – Mak, Kucka, Duda, Hamsik, Weiss – Nemec

Nyílt sisakos játék várható

Fontos volt Oroszország számára a nyitómeccsen szerzett pont, de még koránt sincs révben az együttes. Kokorinék sorsolása most már mindenképpen könnyebb, de a közvetlen rivális ellen nekik is győzniük kell.

Szlovákia számára jelenleg csak a három pont az elfogadható, tehát nekik kockáztatniuk kell. Ha Szluckij igazi tökös vezető, felpakolja a 4-3-3-at a pályára, hadd szóljon. A semleges szurkolók csak jól járnak majd ezzel a mérkőzéssel. Úgy érzem mindkét csapatban benne lesz a gól (1.91)!