MEGOSZTÁS

David Guetta bemutatta az Európa-bajnokság dalát, melyet ide kattintva meg is hallgathatsz. A következő írásban megnézzük, hogy az idei nóta, a This one’s for You elődei milyen zenék voltak. Himnusztörténelem következik!

’90-es évek: Beindul a zenegép

Ahogy az Európa-bajnokságok labdáinál, úgy a hivatalos dalainál is azt tapasztalhattuk, hogy ameddig a létszám és az érdeklődés nem volt elég nagy, addig hivatalos dalok nem születtek. A marketingérték növekedése hol máshol csapódhatott volna le első ízben, mint az angoloknál. Náluk vált először szokássá, hogy egy dallal küldik hadba a focistáikat. Ennek jegyében jött létre az alábbi csoda, ami bár nem a ’88-as Eb-dala, de élmény nézni ahogy Tony Adamsék zenélnek 🙂 Egy ilyen performansz után teljesen egyértelmű volt, hogy Anglia történetének legrosszabb szereplését hozzák össze, és három vereséggel zárják a tornát.

1992-ben a svédországi Eb-n végre elkezdődött a hivatalos dalok korszaka. Towe Jaarnek és Peter Jöback duettjéből megszületett a More Than A Game. Abban az évben a svéd ranglistán a 30. helyig menetelt a nóta, aztán két hét alatt le is került. Ezt követően 1996-ban jött egy jelentősebb próbálkozás, az Angliában rendezett tornán. A Simply Red ötödik albumáról, a Life-ról választották ki az Eb-dalát. Erről az albumról tudni kell, hogy több országban is a toplista éléig jutott és csak Angliában 1.5 millió példányban kelt el. Az albumról választott dal pedig a We’re In This Together lett.

Áttörés: Önálló dalok az Eb-re

Ahogy a labdáknál, úgy a daloknál is 2000-ben jött az igazi áttörés, amikor megszületett az első, igazi Eb-himnusz. A labdarúgás szerelmeseinek nem igazán kell bemutatni az E-Type szerzeményét, a Campione 2000-et. Igazi multinacionális vállalkozásból jött létre, hiszen a holland-belga közös rendezésű tornára készült, az előadó E-Type svéd, és bármilyen furcsán is fest a dolog, az itt hallható holland dalon alapszik.

2004-ben a portugál Eb-n Nelly Furtado számát, a Forcát hallgathattuk a viadal alatt. “Amikor Portugáliában turnéztam, az emberek úgy köszöntek el tőlem, hogy Forca, ami egy portugál szleng. Azt jelenti nagyjából, hogy csak így tovább” – mondta a dalcímről akkoriban a kanadai énekesnő, Nelly Furtado. A szám hajszálnyi magyar vonatkozása, hogy Béla Fleck bendzsójátékát is hallhatjuk közben, aki bár nem magyar, de édesapja Bartók Béla előtt tisztelegve adta neki a Béla nevet. 2007-ben tiszteletbeli magyarrá is nyilvánították. Visszatérve a dalra, Portugáliában a toplisták élén landolt, Magyarországon pedig be tudott férkőzni a Rádiós Top 40-be.

A legutóbbi két Eb-dala

2008-ban Ausztria és Svájc közösen rendezte az Európa-bajnokságot, a hivatalos dalra pedig Enrique Iglesiast kérték fel, aki Steve Moralesszel és Frankie Stormmal kiegészülve megírta a Can You Hear Me-t. A dal bár több országban is a toplisták éléig jutott, de az Eb nem hivatalos himnusza a White Stripes: Seven Nation Army lett, amit a stadionokban imádtak a szurkolók.

A legutóbbi, tehát lengyel-ukrán Európa-bajnokság himnusza az Endless Summer volt. Nem teljesen új szerzemény, a Blaue Moschee és Mr Saxobeat feldolgozása. Ebben a két zenében vannak olyan részek, amik Oceana Mahlmann Eb-dalának az alapját adják. Az Endless Summer nagy siker lett Európában, Magyarországon például az éves rádiós játszási listán a 31. volt, jobban rátapadtunk, mint a németek, akiknél a 45. legtöbbször játszott dal volt 2012-ben. Ezek voltak az idei Eb-himnusz elődei.