Az ’A’ jelű kvartett az egyik legkiszámíthatatlanabb. A franciák továbbjutásán kívül három csapat nagyjából hasonló esélyekkel pályázik a továbbjutó hely(ek)re, de a játékoskeretek alapján Svájc végezhet a csoport második helyén. Az Euro 2016 második mérkőzésének a Stade Bollaert-Delelis ad otthont.
Albánia felkészülése
Bátran kijelenthetjük, hogy de Biasi kapitány minden valamire való játékosának adott esélyt, radikálisan változgatta a felállást a barátságos meccseken. Márciusban az osztrákok elleni vereség (2-1) után pár nappal a Luxemburg elleni meccsre Berisha kapuson kívül teljesen más tizenegyet küldött pályára, de a májusi felkészülési találkozókon is rotált, Katar ellen több peremembert is újra kipróbált (3-1), az ukránok elleni vereség (3-1) alkalmával már közel a legerősebb felállást láthattuk. Yarmolenkoék megérdemelten nyertek, de Biasi hiába talált ki egy nagyon jó stílust a játékoskerethez, mégis óriási bravúr lenne a továbbjutás, mivel nem elég erős hozzá ez a játékosállomány.
Ne bunkerfocit várjunk Albániától!
Sokan az albán válogatottról azonnal nagyon defenzív stílusra gondolnak, de ez egyáltalán nem így van. De Biasi 2011-es kinevezése óta teljesen a saját képére formálta a válogatottat, 4-4-2-ről 4-3-3-ra váltott, és az összes olyan játékost, akik nem dolgoztak elég keményen, kitett a keretből. Ennek áldozata lett Rama és Manaj is, pedig ők egyértelműen a legtechnikásabb spílerek közé tartoznak Albániában. Védekezésnél gyakran kemény, kellemetlen letámadást alkalmaznak a középpályán, támadásnál a két szélsőben bíznak, ott erőltetik a játékot. De Biasi különös figyelmet fordít a pontrúgás-variációkra, ez is a csapat egyik erőssége lehet. A kulcsjátékos a védelem oszlopa, Cana, de szakértők szerint a box-to-box középpályás Xhaka is topligába adhatja el magát teljesítményével. Barátságos meccsen még Franciaországot is legyőzték, sőt, Lisszabonban a Ronaldo nélküli felálló portugálok ellen is elhozták a három pontot. Ebből a csoportból négy ponttal tovább lehet jutni, ez lesz a cél Albánia számára, de ehhez meglepetéseredményt kell elérni Svájc ellen, rögtön az első fordulóban. Ha kikapnak, szinte biztosan kiesnek a csoportból, a második körben a franciák ellen ugyanis nem sok esélyük lesz majd. Érdemes még pár szót szólni a továbbjutásukról: a szerbek elleni meccsen, a drónos botrány után a kerekasztalnál kapták meg a talán legfontosabb három pontot, ami nélkül pótselejtezőt kellett volna játszaniuk – az emiatt harmadik helyére szoruló dán válogatott Ibráék ellen kiesett a play-offban… Ne keressünk nemzetközileg elismert neveket (Canán kívül nem is találnánk), inkább „harcosokat” találhatunk.
Várható kezdőcsapat: Berisha – Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli – Xhaka, Aabrashi, Memushaj – Gashi, Cikalleshi, Lenjani.
Svájc felkészülése
Márciusban kikaptak a jóval gyengébb írek és bosnyákok ellen is, de mivel ezeken a meccseken Shaqiri nem játszott, nem is érdemes foglalkozni velük. Májusban, a belgák ellen – hazai pályán – a hajrában szenvedtek vereséget, Seferovic kiállítása miatt ekkor már emberhátrányban, pedig fél óra elteltével még Dzemaili góljával vezetett Svájc. De Bruyne nagy gólt szerzett a hajrában, de Sommer kapus is eléggé benne volt, és talán emiatt Bürki védett a moldávok elleni, következő barátságos mérkőzésen (2-1), ahol nagyjából tíz 100%-os ziccert hibáztak el Derdiyokék.
Shaqirin múlik minden
Petkovic a Young Boys irányítása közben a három védős játékrendszert preferálta, de a válogatottnál a két világklasszis szélsővédő (Lichtsteiner és Ricardo Rodríguez) miatt ez szóba sem jöhetett (esetleg egy 5-3-2 alkalmazásával, de akkor Shaqiri nem tudna a széleken játszani), ráadásul a belső védői minősége kritikán aluli. Senderos, Schär és Djourou egymást múlták felül a látványosabbnál látványosabb hibákkal, a belgák elleni edzőmeccsen Senderosról kaptak gólt, így minden bizonnyal nem ő kezd majd. A középpályán Dzemaili és Behrami előtt Xhaka valamivel nagyobb szabadságot kap, mint a Gladbachnál. Az Arsenal a napokban jelentette be, hogy 45 millió € ellenében megvásárolják a játékjogát. A csapat Shaqiri köré épül, az ellenfél gyenge pontjától függően tud játszani jobb – illetve baloldalon, a csatár mögött közvetlenül, vagy teljesen szabad kezet kapva a támadások szervezésében. A selejtezőkön jobbára jobbszélső pozícióban kezdett, négy góllal és két gólpasszal zárt. Petkovicot inkább jó motivátornak, mint taktikusnak tartom, erre a litvánok és a szlovénok elleni sorsdöntő meccseken szükség is volt, hátrányból felállva mentettek hat pontot a hosszabbításban ezeken a találkozókon. Ha lenne Svájcnak nemzetközi szinten elismert gólvágója… De nincs. Seferovic 2015 novembere óta egyetlen gólt szerzett (mondjuk az pályafutása egyik legfontosabb gólja volt), a belgák elleni barátságos meccsen szövegelésért állították ki, de a Frankfurt színeiben is csak ebben a szezonban 11 sárgánál tart. Derdiyok a Kasimpasában elég sok gólt lőtt, a hosszútávú megoldás mégis a 19 éves Embolo lesz, aki a Baselben rugdossa a gólokat, és egy jó EB simán topligás szerződést jelenthetne számára.
Várható kezdőcsapat: Sommer – Lichtstener, Schär, Djourou, Rodríguez – Dzemaili, Behrami, Xhaka, Shaqiri, Seferovic, Mehmedi.
Mire számíthatunk?
Az albánok nagyon szerencsésen jutottak tovább a csoportjukból, és nem is érzem őket elég erősnek a továbbjutáshoz. Az utolsó fordulóban a románok elleni meccsen dőlhet el a sorsuk, de addig egy pontot össze kellene kaparniuk. Svájc a játékoskeretet tekintve sokkal erősebb, a már említett Lichtsteineren és Rodríguezen kívül Xhaka, Dzemaili és Shaqiri is bőven kiemelkednének a svájci válogatottból. A gólok piacát a bukik jól belőtték, mégsem ajánlanám nyugodt szívvel az undert (kevés gólt), látva a felkészülési meccseken és a selejtezőkön látott gyenge belső védős teljesítmény miatt. Az albánok csoportkörös kiesése 1.72-t fizet az Unibetnél és a is, nálam ez tűnik a legerősebb fogadásnak.
Albánia utolsó helyen végez az A-csoportban (1.72, Unibet)
[…] A-csoport másik első fordulós találkozóját, az albán-svájci találkozót szombaton 15 órától rendezik […]
Comments are closed.