MEGOSZTÁS
Ukrajna válogatottja. Fotó: katatonia82/Shutterstock.com

Egy korábbi (a talksport.com-on 2011-ben megjelent) cikk összeszedte a 10 legmeglepőbb (torna)győzelmet, meglepetést a sport világából. Az ötletet adó írásban a top10 között szerepel például Ivanisevic 2001-es wimbledoni sikere, amikor is szabadkártyával lett főtáblás, és így tudott győzni. Shaun Murphy 2005-ös snooker világbajnoki címe, vagy az 1985-ös Hellas Verona sikere a Serie A-ban.

Meglepő Eb-győzelmek

Ami számunkra érdekes, hogy a top10 között két Eb-győzelem is szerepelt. Ki ne emlékezne az 1992-es dán labdarúgó-válogatottra. Jugoszlávia kizárása (Délszláv-háború) miatt a dánok voltak a kedvezményezettek, akik beugrottak a jugoszláv-válogatott helyére. A legenda(?) szerint a strandról jöttek vissza a játékosok, akik már nyaralásukat kezdték, és végül úgy nyerték az Eb-t, hogy az első két meccsükön csak egy pontot szereztek. A 10 legnagyobb meglepetés között volt az 2004-es görög labdarúgó-válogatott győzelme is. Szintén feledhetetlen menetelés volt, Portugáliában a tornát végig bekkelve, a házigazdát kétszer is legyőzve lett Eb-győztes a hellén együttes Rehhagel mesterrel. Az említett ötletet adó cikk óta eltelt pár év. Idén pedig ismét csoda történt, a Leicester City Premiership elsősége 5001-es oddsal fizetett a szezon kezdése előtt. Akik Vardy-ék sikerére fogadtak, most aligha szomorúak…

Fernando Santos
Fernando Santos, középen. (Fotó: Kostas Koutsaftikis / Shutterstock.com)

Az Eb-ken tehát 12 évente történnek csodák, 1992-ben úgy nyertek a dánok, hogy gyakorlatilag ki sem jutottak. A 2004-es tornán a görögök végső sikere legalább akkora meglepetés volt. Most 2016-ot írunk. Vajon ismét egy ’underdog’ nyeri az Eb-t, vagy valamelyik ’nagy’ behúzza?

Mit mondanak a nyereményszorzók?

A nyereményszorzók alapján Albánia végső sikere fizet a legjobban a fogadóiroda ajánlata alapján. Az albánok sikere 501-es nyereményszorzóval fizet. Az észak-ír és a magyar labdarúgó-válogatottban sem bíznak igazán az oddsmesterek, 351-es szorzóval számolhatunk, ha mi, vagy a selejtezőbeli riválisunk nyeri a tornát. Írország és Szlovákia végső sikere 151-szeres pénzt fizetne, de Svédország, Ukrajna, Csehország és Izland győzelme is közel megszázszorozná tétünket.

Persze nehéz elképzelni, hogy Albánia Eb-t nyer, vagy mondjuk az írek, esetleg mi, de látjuk/láttuk, hogy néha valóban történnek csodák a sport világában.

A ’kicsik’ előnye

A sportfogadók nagy része azért valamelyik esélyesre teszi a pénzét, Németország, Spanyolország, a rendező franciák, a sokak által kedvelt olaszok a favoritok. Igen ám, de ha egy kis csapat elkapja a fonalat, legalább olyan nehéz megállítani, mint az esélyeseket.

A ’kicsik’ előnye lehet, hogy a ‘nagyok’ kevésbe veszik őket komolyan. Persze minden meccs előtt mindenki elmondja, hogy az épp aktuális mérkőzés a fontos, de pl. egy német válogatott biztosan nem készül annyit az észak-írekre, mint például az ukránokra. A favoritok úgy vannak vele, hogy előbb-utóbb megtörik az ellenfél. Azzal nem számolnak, hogy itt a szezon végén már nincs annyi erő a lábakban, mint például egy októberi bajnokin. Az igazi klasszisok rengeteg mérkőzésen vannak túl, gondoljunk csak az angolokra, ahol a bajnokik mellett a Ligakupában, az FA Kupában, az EL-ben vagy a BL-ben is játszani kell, mindezek mellett pedig ott van a válogatott, ahol tétmeccsen és felkészülési meccsen is bizonyítani kell. Nem egyszerű, és gyakorlatilag nulla pihenő volt a bajnoki hajrá, valamint az Eb kezdete között.

A favoritok könnyen fásultak lehetnek. Aztán ne feledjük, amíg például a magyar válogatott is kb. az őskorban járt utoljára Eb-n, addig egy spanyol vagy német csapatnak természetes, hogy újra főtáblás. Vannak debütáló válogatottak, ahol a játékosok szintén szívüket-lelküket kiteszik majd a pályára, és ha ilyen csapatok ellen a favoritok 100 % helyett csak 70-80%-ot adnak ki magukból, könnyen pontvesztés, de akár vereség is lehet a vége!

Északír öröm. Fotó: Laszlo Szirtesi/Shutterstock.com
Északír öröm. Fotó: Laszlo Szirtesi/Shutterstock.com

Senkit sem szabad lebecsülni

A selejtezők is bizonyították, hogy a futballt egyre több országban komoly szinten művelik, manapság már nem csak klisé, hogy egy Feröert, egy Lichtensteint, egy Luxemburgot is komolyan kell venni. Az F-jelű selejtező-csoportot például Észak-Írország nyerte. Évekkel ezelőtt még a góllövés is nehezen ment ennek a válogatottnak, most csoportelső lett. Izland pedig vélhetően szintén csoportelsőként jutott volna ki az ‘A’ csoportból, ha az utolsó törökök elleni találkozón is odateszi magát. Izland így is megelőzte a törököket, és ugye abban a csoportban szerepelt egy Hollandia is… A szigetország válogatottja ráadásul meglepően őszinte focival sokkolta a riválisokat, tehát eredményt úgy is el lehet érni, hogy közben játsszák is a focit.

Meglepő lenne például, ha az Eurovíziós Dalfesztivál után az foci Eb-t is Ukrajna nyerné? Az lenne, de a 101-es odds szerintünk megér egy próbát!