MEGOSZTÁS

Németország, mint világbajnoki címvédő természetesen az Eb-nek is az egyik fő esélyese. Három vesztes döntője mellett három Eb-győzelme is van, legutóbb 1996-ban tudott kontinensviadalt nyerni a Nationalelf. A 2016-os labdarúgó-Európa-bajnokságon első ellenfele Ukrajna válogatottja lesz.

Meglepő vereségek

Németország az argentinok elleni vb-győzelem óta már hétszer szenvedett vereséget tét- és felkészülési meccseket is figyelembe véve. A 19 lejátszott meccsből 7-et elveszített a német együttes, azaz a meccsek durván 37 %-át. Hoppá! Persze a kvalifikálással egy percig sem volt probléma, de azért nehezen nevezhető átütőnek a németek játéka a vb-siker óta. Amikor nyertek, akkor sem éreztük azt, hogy ez egy világbajnok együttes. Minket ugyan megvertek 2-0-ra az Eb-főpróbáján, ám előtte 3-1-es vereséget szenvedtek Szlovákia ellen. Nem sebezhetetlen ez a német együttes, mintha egy picit jóllaktak volna a srácok.

Német válogatott. Fotó: AGIF/Shutterstock.com

Ukrajna meglepetést okozhat

Ugyan nincs Shevchenko-féle világklasszis az ukrán keretben, de csapatként igen komoly erőt képvisel ez az együttes. Na, nem mintha egyénileg gyengék lennének az ukrán játékosok, Yarmolenko vagy Konoplyanka komoly pénzt ér a játékospiacon. A selejtezők során a szlovákok elleni hazai meccset nagyon elrontották (0-1), de alapvetően ez az ukrán együttes bárkit képes megverni itt az Eb-n. Aki például látta a spanyolok elleni hazai meccsüket -aminek egyébként szintén 0-1-es zakó lett a vége-, azok tudják, mire képes ez az ukrán együttes valójában. Közel 30 lövőhelyzetet alakítottak ki, amit a labdatartásukról híres spanyolok ellen kb. senki sem tudott megcsinálni úgy az elmúlt 6-8 évben. A Szlovénia elleni pótselejtezők első felvonását otthon magabiztosan 2-0-ra nyerték, idegenben pedig az 1-1 is elég volt a boldogsághoz.

Régen találkoztak

A két válogatott nem sűrűn játszott egymással az elmúlt években. Még 2011.11.11-én játszottak egy 3-3-as döntetlent felkészülési meccsen, tétmérkőzést a két együttes utoljára 2001-ben vívott, akkor a németek 4-1-re nyertek. Ezekből az eredményekből nem lehet, nem is érdemes kiindulni. De akkor mégis miből?

Fáradtság, fásultság és frissesség

Talán abból, hogy ez a német együttes most nem tűnik élesnek. Mondjuk az biztos, hogy német csapatot sohasem szabad leírni, de nekem valami azt súgja, sokkal korábban szállnak ki a buliból, mint azt sokan gondolják.

Hummels sérüléssel bajlódik, Rüdiger épp a torna előtt esett ki. Boateng is sérüléséből épült fel tavasszal, így ő nem lehet fáradt, viszont kérdéses, hogy kivel játszik majd középen. Tah remek játékos, Kimmich szintén, de vélhetően a sokkal rutinosabb Höwedes lehet a megoldás, aki a védelem minden pontján bevethető, így természetesen középen is. Vagy ha nem Höwedes, akkor Mustafi lesz Boatang párja, Höwedes pedig tud szélen is játszani. A középpályán Schweinsteiger már rég nem az igazi, Kroos pedig már nem egyszer mondta, hogy keveselte a ‘téli szünetet’. A kreatív zónából ismét kiesett Reus, tényleg egy pechvogel szegény srác. Götze mellőzött volt a Bayernnél egész évben, így ő mondjuk legalább fásultságra nem panaszkodhat, meccshiányra talán igen. Mario Gomeznek kell 5-6 ziccer, amiből kb. egyet ha gólra vált, és Müller sincs ott a toppon mentálisan, erre utaló jelek például a szezon során kihagyott büntetői. A Bayern játékosai fásultak, hisz a bajnoki cím ab ovo zsebben kis túlzással, ugyanakkor a BL-ben meg nem sikerül a hajrá. A Wolfi pocsék tavaszt futott, bár Draxlert még a jobbak közé lehetett sorolni, és ugye Mustafi sem sok sikerélménnyel gazdagodott idén a Valenciánál.

Andrey Yarmolenko. Fotó: photo-oxser/Shutterstock.com

Az ukrán játékosok kevesebb meccset játszottak, az európai kupasorozatokból az Eb szempontjából ideális időpontban estek ki. A Kijev és a Sahtar játékosai bajnokikon és kupameccseken játszottak, de mindkét klubcsapatnak megfelelően bő a kerete, és erős ugyan az ukrán pontvadászat, de azért nem egy Bundesliga. Konoplyankát nem ‘használta’ agyon Emery, meglepően mellőzött volt főleg tavasszal, benne azért még loboghat a tűz, pont annyit játszott idén, hogy ne legyen fáradt, de vannak meccsek is a lábakban. Seleznyov sincs kifacsarva, és Yarmolenkónak is volt kora tavasszal kényszerpihenője, de mostanra teljesen ép és egészséges! Felkészülési meccseken az ukránok az Eb előtt 4-et lőttek Románia ellen, 3-at Albánia ellen, szóval Manuel Neuer felkötheti a gatyát. Kivéve, ha gumis.

Várható kezdőcsapatok

Németország: Neuer – Höwedes, J. Boateng, Mustafi, Hector – Khedira, T. Kroos – T. Müller, Özil, Draxler – M. Götze
Ukrajna: Pyatov – Fedetsky, Khacheridi, Rakytsky, V. Shevchuk – Stepanenko, Garmash – Yarmolenko, Sydorchuk, Konoplyanka – Zozulya

Lepődjünk meg?

Amikor ezen cikk születik, még csak a nyitómeccs zajlott le, ahol majdnem meglepetés született, aztán Payet gondoskodott róla, hogy jöjjön a papírforma. Itt a német-ukrán találkozónál viszont benne van a pakliban, hogy Seleznyovék borsot törnek Löw csapatának orra alá!

Ez az ukrán együttes képes meglepően jól játszani, és bár kevesen bíznak Ukrajnában, én kitartok azon álláspontom mellett, hogy a torna egyik sötét lova, amely meglepetést okozhat. Első, és talán legerősebb tippem a német-ukrán találkozóra, hogy az ukránok lőnek gólt (1.72, Unibet). Vélhetően olyan lesz Konoplyankáék hozzáállása, mint volt a nyitómeccsen Romániáé. Ukrajna is úgy van vele, hogy itt veszíteni valója a németeknek van, a sárga-kékek itt csak nyerhetnek.

Statisztikai fogadások közül a kaput eltaláló lövések száma: 9.5 fölött tetszik igazán. Említettem az ukránok Spanyolország elleni találkozóját, ahol közel 30 lövése volt Rybalkáéknak, más kérdés, hogy egy lövésből sem született gól… Aztán reméljük, a Nationalelf támadói is élesek lesznek, és nem lövöldöznek mindenfelé.

Mesut Özil. Fotó: Steindy/Wikipédia

Simán jó tipp, hogy Özil nem játssza végig a meccset (2.20, Unibet). Ha jól játszik, azért jön le (mint Payet a nyitómeccsen), ha meg rosszul, akkor azért.. Elég fapados indok, ettől még simán jó! Egyébként is inkább a kreatív zónában variálnak az edzők, a szűrő-szektort és a védelmet nem szívesen bontják meg, pláne nem, ha működik.

A találkozót majd az angol Martin Atkinson vezeti, rutinos játékvezető. Kemény, de sportszerű találkozónak tűnik előzetesen, így a lapokra fogadni bármilyen szempontból lutri, és nem érdemes rizikózni a hosszabbítás perceivel sem. Ha nem áll sokat a játék, Atkinsonnak nem lesz oka 4-5 perces hosszabbításra. Azt viszont tudni kell, hogy az angol sporik azért nem mérik szűkmarkúan az extra perceket, ellentétben például a német játékvezetőkkel.