MEGOSZTÁS

Matekozzunk egy kicsit! Menjünk utána, hogy a legjobb 16 között mennyit ér a B csoport megnyerése. Az egyenes kieséses szakaszban a legjobb harmadikok (A, C vagy D csoportból) közül kap ellenfelet az a válogatott, amelyik az élen végez. Konkrétan: Észak-Írország, Csehország, vagy Albánia potenciális jelölt. Törökország is odaérhet a legjobb négy harmadik közé még, Ukrajna esélyei viszont minimálisra csökkentek. Rosszul jár a B jelű kvartett második helyezettje, mert a jelenlegi állás szerint Portugáliával kerülne össze. Mi magyarok azonban örülnénk szerintem egy szlovák, vagy walesi csapatnak főleg egy Belgium helyett. Úgy vélem, hogy mindkét csapat győzni akar majd hétfőn este.

Észhez tér-e Roy Hodgson?

Kiváló játékosok alkotják az angol csapatot. Egyértelműen a bőség zavarával küzd Hodgson mester, a nagy „jóban” viszont nincs meg A CSAPAT. Ezzel azt hiszem mindent elmondtam. A középpályán és a csatársorban hemzsegnek a kiemelkedő egyéniségek, de a valódi szerepük nem tisztázott. Nincs meg az egyensúly a támadó-védekező szerepkörök között, mindenki labdát akar szerezni, mindenki gólt lőne. Közben nem működik gördülékenyen a passzjáték, nincsenek meg azok a játékos kapcsolatok, amikre lehetne fixen építeni. Talán a labda nélküli üres futás is kevés jelenleg az angoloknál. Mindezek ellenére egy 92. percben nyert mérkőzést Wales ellen a háromoroszlános válogatott és a csoport élére állt. Számomra érthetetlen, hogy Kane és Lallana miért állandó kezdő Roy Hodgsonnál. Vardy és Sturridge sokkal jobb formát mutat, ők ketten fordították meg a szigetországi rangadót is.

Tudatos kidolgozott akcióról ebben az esetben sem beszélhetünk, inkább a küzdőszellemet, szerencsét és az akaratosságot lehet dicsérni. Anglia legnagyobb gondja, hogy nem tud mit kezdeni Rooneyval. A kapitány nélkül emlékezetes nagy győzelmet aratott Németországban felkészülési meccsen a brit gárda márciusban. A fő kérdés szerintem csak annyi, hogy képes lesz-e Hodgson változtatni és a legjobb formában és mentális állapotban lévő játékosaival kezdeni Szlovákia ellen.

Bombagólok és hullámzó játék

Gyenge első félidőt játszott a szlovák csapat Wales ellen. Jan Kozák jól cserélt felpörögtek Hamsikék, de csak egy erős 20-25 percre voltak jók. Az első forduló vereségéből jól jött ki Szlovákia. Oroszország ostoba módon nekik ugrott, és a gyors középpályásaik éltek a lehetőségekkel. Már a félidőben 2:0-ra vezetett északi szomszédunk és a ruszkikat már az első bekapott gól is sokkolta:

Weiss bombagólját Marek Hamsik szinte leutánozta, így pazar félidőt zárhatott a szlovák válogatott. Szluckij megpróbálta menteni a menthetőt. Mamaev és Gulshakov beállításával támadóbb felfogású lett az orosz csapat, de csak a meddő mezőnyfölényig jutott. Az igazi vezér Shirokov beállításával teremtődött meg, az utolsó negyedórában súrolta a háló Kozacik hátát. Tanulságos lehet a fogadók számára a két szlovák csoportmeccs. Mintha fizikálisan és koncentrációban nem bírná a végjátékot az együttes. Robson-Kanu a 81. percben vitte be a kegyelemdöfést, Glushakov a 80. percben szépített. Mindkét mérkőzésnek nagy tanulsága volt, hogy Kozák már nem tudott olyat húzni – főleg cserék terén nem -, amivel a hajrá alakulásán változtatni tudott volna.

Újra matek

Aki nyer Saint-Étienne-ben az csoportelső lehet. Szlovák győzelem esetén, van egy fura opció, ugyanis, ha Wales győz, akkor a jobb egymás elleni eredmények miatt a sárkányok lennének a csoportelsők, és Anglia a harmadik pozícióba szorulna. Ezért nagy valószínűség szerint mindenki a maga módján a győzelemre tör majd hétfőn este. A döntetlen mindkét csapat számára valószínűleg továbbjutást jelentene, de ha Wales győz, akkor Anglia lenne a második és Szlovákia a legjobb harmadik pozíciójában figyelhetné a gólkülönbségeket. Angol győzelem esetén Kozacikék nagy valószínűséggel kiesnének. Három ponttal szerintem nem lehet majd továbbjutni, illetve ha vereségük orosz győzelemmel párosul, akkor a kvartett negyedik helyére kerülnének. Nyilvánvaló tehát, hogy eredménykényszerben lépnek pályára a csapatok hétfőn este.

Győztes csapaton ne változtass?

Legalábbis a szlovákon biztosan ne. Kozák nagy húzása volt Pecovsky elővarázsolása az orosz meccsen, továbbá egyértelmű, hogy Duda sokkal veszélyesebb támadó, mint Durica. A háromoroszlánosok összetétele sokkal izgalmasabb kérdés. A védelem összetételén biztosan nem változtat Hodgson. Valamiért ragaszkodik a 4-3-3-as felálláshoz Anglia, pedig az ebben a keretben a pont az a jó, hogy bárhogyan megvariálható lenne a felállás. A várható kezdő felrakásánál érdemes kalkulálni azzal, hogy Hodgson sablonosan gondolkodik a csapatszerkezetet illetően. Alli és Dier helyét biztosra veszem a kezdőben és itt felvetődik Rooney kihagyása, mert a gyors szlovák középpálya ellen luxus szerepeltetni egy osztogató irányítót. Kétségtelen, hogy a center pozíciójában Vardy a legjobb megoldás, így a kapitány kiszorulhat a csapatból.

Várható kezdőcsapatok

Szlovákia: Kozacik – Svento, Durica, Skritel, Pekarik – Mak, Kucka, Pecovsky, Hamsik, Weiss – Duda
Anglia: Hart – Rose, Sterling, Cahil, Walker – Wilshere, Dier, Alli – Sturridge, Vardy, Lallana

Több fogadási opcióban gondolkodhatunk

Említettem már, hogy a hajrát nem bírja Szlovákia. Érdemes tehát a kései gólt játszanunk. A 1.83-al szoroz, ha 70:59 után születik gól. Figyelembe kell vennünk tétünk megrakásánál, hogy a vereség egyik félnek sem jó! Tehát gólokra tör majd mindkét csapat (2.20). A háromesélyes tippelést meghagynám most, a szerencselovagoknak .