MEGOSZTÁS

Válogatottunk utolsó csoportmérkőzését Portugália ellen játssza, a helyszín ezúttal Lyon lesz. Ki hitte volna az Európa-bajnokság előtt, hogy két kör után az élen fogunk állni? Elsők vagyunk, és akár azok is maradhatunk! Hajrá Magyarország!

Verhettük volna Izlandot is

Magyar szakértők véleményével van tele az internet, amivel én mindig úgy vagyok, hogy számomra Dárdai Pál szavai érdekesek leginkább. Nagy százalékban bejön, amiket mond. Hiteles, nem dumál mellé, nincsenek unalmas frázisok. “Az izlandiak sok mindent nem érdemeltek volna, szerencsére belealudtak a meccsbe, és elhitték, hogy tudnak nyerni. Kaptak egy ajándék tizenegyest, mi labdabirtoklásban és a helyzetek kidolgozásában is jobbak voltunk” – mondta a Hertha magyar edzője legutóbbi mérkőzésünk után. Úgy látta, ha még lett volna 5 percünk Izland ellen, akkor nyerhettünk is volna. Végül 1:1-es döntetlen lett a vége, ami nagy eredmény, figyelembe véve, hogy a bíró erősen húzott ellenfelünkhöz. Ezen a ponton csípjük meg magunkat! Az Eb előtt tisztes helytállástól is odáig lettünk volna, meg vissza, erre a fiúk dominálják a csoportot!

Lyon, 2016. június 21. Szalai Ádám és Böde Dániel (elöl, b-j) a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságon szereplõ magyar válogatott edzésén Lyonban 2016. június 21-én, az F csoport harmadik fordulójában Portugália ellen játszott mérkõzés elõtti napon. MTI Fotó: Illyés Tibor
Lyon, 2016. június 21.
MTI Fotó: Illyés Tibor

Passzoltunk, nem is keveset!

A károgók örök mantrája, hogy a magyar focisták még passzolni sem tudnak. Akkor ezt most nekik: Izland ellen közel 70 %-ban birtokoltuk a labdát, 642 passzkísérletünk volt, 85 %-os hatékonyság mellett. Az ellenfél csak nyomozta a bogyót, és negyedannyit passzolt, mint mi. Ezek olyan adatok, amik már Spanyolországot idézik, ők hoznak ilyen statisztikákat. „Meccsről meccsre javul a csapat passzjátéka, az izlandiak ellen nyomáskényszerben is nyugodtak maradtunk, ez nagyon jó előjel. A négy pontunk megérdemelt, ezt nem összekapartuk, ezért nagyon jó partit fogunk játszani a portugálokkal. Ha olyan fizikális állapotban lesznek a srácok, és úgy elkapják a napot, mint Izland ellen, akkor nem fogunk kikapni Portugáliától” – nyilatkozta Dárdai Pál, és ha ő azt mondja, akkor higgyük el neki! Nehéz ellenfél leszünk Ronaldo!

Nincs szerencséje a legnagyobb sztárnak

Nem csak egy emberről szól ez a portugál válogatott, hiszen ott van Nani, vagy épp Andre Gomes is, aki egyértelmű motorja a támadójátékuknak. De a legfontosabb tényező mindezek ellenére Cristiano Ronaldo balszerencséje. Lehet utálni, vagy épp szeretni, de mindkét eddigi meccsén kihozta a maximumot magából. Szerencséje nem volt, de már 20-szor lőtt kapura! Jobban akar gólt szerezni, mint komplett válogatottak. Összesen 7 teljes csapatnál vette többször célba a kaput, kezdve Írországtól, a cseheken át, egészen Ibrahimovicékig. Nem volt szerencséje a büntetőnél, ami kapcsán el lehet mondani, hogy rosszul lehet lőni, kivédeni nem. Ott is a görcsös akarása dominált, olyan erővel találta telibe a kapufát, hogy szinte lepergett róla a festék. Korábban írtam, hogy Ronaldón múlik minden ebben a portugál csapatban. Nem feltétlenül a gólok miatt, hanem az ő vezéregyénisége miatt. Az attitűdje átül a csapatra, ha épp nyerő formában van, Nani is elhiszi, hogy meg tudja csinálni a cselt. Ha kihagy mindent, akkor a többiek is frusztráltak lesznek. Ha nem akarnak, akkor is, mert a sajtó ezzel bombázza őket.

Cristiano Ronaldo - Eb2016 (Fotó: Marco Iacobucci EPP / Shutterstock.com)
Cristiano Ronaldo – Eb2016 (Fotó: Marco Iacobucci EPP / Shutterstock.com)

Megtörhető a lelkesedésük

Az Európa-bajnokság előtt számos előrejelzést átolvastam, hogy a külföldiek szerint, mik a gyengeségeink. Legtöbb helyen kiemelték a gyenge szélső védekezésünket. Eddig ezt annyira nem tapasztalhattuk, mert például Kádár egészen jól végezte dolgát, jó százalékban szerel, és vannak felszabadításai. Viszont olyan minőségi terhelés, ami most következik, nem volt a korábbi két meccsünkön. Valami hasonlót várok tőlük, mint amit Izland ellen mutattak. Akkor Andre Gomes és Nani a jobb oldalon elég sokat ficánkolt, és rendre összezavarta a védőket, miközben próbáltak betörni középre. De ez az aktivitásuk nem tartott sokáig, nagyjából fél óráig. Az ellenállás, a szervezettség, szépen megtörte a lelkesedésüket. Ez lehet a sikerünk a kulcsa, végig koncentráltan játszani hátul, esetlegesen feláldozva a támadásokat. Egy ilyen első 60 perc után, ha nem találnak be, és igazi helyzetig sem engedjük őket, már kőkeményen frusztráltak lesznek. Nekik kell sietni, nem nekünk!

Fogadjunk, vagy csak élvezzük?

Az utóbbi 3 évtized egyik legfontosabb mérkőzése következik, szerintem ezt felesleges megfejelni egy olyan idegességgel, hogy miért nem lőtök már gólt Gera! Azért nézzünk néhány tippet. Védekezést várok csapatunktól, ezért első félidőben 1.5 gól alatt 1.30-ért. Aki szerint az izgalom lesz úrrá a fiúkon, ahogy például az osztrákok ellen is az első néhány percben, az elgondolkodhat egy korai találaton: lesz gól 32:00 előtt 1.83-ért. Martin Atkinson lesz a sípmester, akit eddig a német-ukránon láthattunk egyetlen sárgát felemelni. A büntetőlapok piacán ezért is kúszhattak fel a szorzók (4.5 lap felett 2.20). A végeredményt nem piszkálnám, bár csábítóan fest a dupla esély, miszerint vagy döntetlen lesz a vége, vagy nem kapunk ki. Ez 2.80-ért szerepel a kínálatban. Mindezek után maradok korábbi két meccsükön ellőtt tippemnél: Magyarország szerez gólt (2.10). Végül figyelmedbe ajánlom Ronaldo és fia kalandjait, három átfeliratozott videó. Csak hangolódásképp 🙂