Svájc

Svájc

A Hitzfeld korszak az előző vb-n lezárult, Svájc számára ez egy új kezdetet jelentett. A keret fiatalabb lett, és a csapat taktikája is jóval támadóbb felfogású az edzőváltás óta. A csoport második legerősebb csapata az övék.

Svájc története az Európa-bajnokságokon

Sokat nem érdemes beszélni a korábbi Európa Bajnokság szereplésükről, mindössze háromszor képviseltették magukat (2008-ban rendező országként nem kellett selejtezőt játszaniuk, tehát csak kétszer sikerült a kvalifikáció), és mindig kiestek a csoportkörben. A három tornán egyetlen győzelmet arattak, az akkor már biztosan csoportelső, nagyon felforgatott kezdővel felálló portugálokat verték meg 2008-ban.

Út Franciaországig

Petkovic kinevezése után nem sikerült jól Svájc első két meccse, de ez annak is köszönhető, hogy az új mester nem tudta felkészülési meccseken próbálgatni az új taktikáját, azonnal tétmeccsen kellett bizonyítania. Anglia (0-2) és Szlovénia (0-1) ellen nulla ponttal maradtak, és sokan leírták őket, köztük én is. Hitzfeld világklasszis edző, bőven erőn felül teljesített vele Svájc, de vajon az új edző is képes valami extrát kihozni a csapatból? Egyelőre úgy tűnik, hogy nem. A következő három meccsen San Marino (4-0), Litvánia (4-0) és Észtország (3-0) ellen könnyedén hozták a kötelező pontokat, aztán következett a két sorsdöntő összecsapás.

Vladimir Petkovic. Fotó: Tomasz Bidermann/Shutterstock.com

Az első a litvánok elleni, papíron könnyűnek vélt találkozó volt, amit végül csak a hajrában sikerült megnyerni – tisztán emlékszem, hogy elég sok pénzt raktam akkor Svájcra (1.60 körül csíptem el, kezdésre teljesen szétfogadták, és 1.3-ra lement a vendégsikerre kínált odds), de a 65. percben a hazaiak szereztek vezetést. Később Drmic (70. perc) és Shaqiri (85. perc) góljaival fordítottak, és teljesen megérdemelten nyertek (23 lövés, 14 szöglet, 68%-os labdabirtoklás). Így már biztos volt, hogy a Szlovénia elleni mérkőzés dönt a második hely sorsáról, a két csapatnak 3-3 meccse volt hátra, Svájc sorsolása viszont nehezebb volt, nekik még játszaniuk kellett Angliával is, így a döntetlen is a szlovéneknek kedvezett volna.

Sorsdöntő meccs Szlovénia ellen

A 48. percben már 2-0-ra vezetett Szlovénia, a két belső védő, Schär és Klose mondott csődöt (a litvánok ellen Djourouról fordultak le könnyedén, amiből végül gólt kaptak), de Svájc nem adta fel. A 80. percben a csereként beállt Imbolo sarokkal adott gólpasszt a szintén csereként beálló Drmicnek, négy perccel később Stocker egyenlített (természetesen ő sem kezdett, pár perccel korábban állt be), a 94. percben ismét Drmic villant, és eldöntötte a meccset és a továbbjutást is. Később Anglia nyert Svájc ellen, de mivel Szlovénia még Litvániát sem tudta megverni (1-1), ötpontos hátránnyal fejezte be a selejtezősorozatot (a pótselejtezőben az ukránok kiütötték őket). Két fontos meccsen is a hajrában fordított Svájc, de mindhárom belső védőjük nagyot hibázott ezeken a találkozókon.

Josip Drmic. Fotó: Steindy/Wikipédia

Meglepetések a svácji kerethirdetésnél

Hitzfeld után Petkovic kinevezése meglepő húzásnak tűnt, a Lazioval Coppa Italia győztes edző „fű alatt” egyezett meg a válogatottal – Lotito tudta nélkül -, emiatt kirúgták az olasz csapattól. Már kinevezésekor sejteni lehetett, hogy az új mester nem átlagos: másodállásban egy hajléktalanokat támogató szervezetnél dolgozott. Sok új szabályt is bevezetett, például a team meetingeken a játékosoknál nem lehet mobiltelefon, nem lehetnek nézők az edzéseken, és a játékosok a meccs előtt tudják meg, hogy kezdők lesznek-e vagy sem. Petkovic a bosnyákon (ami számára anyanyelv) kívül hat különböző nyelven beszél folyékonyan. A keretben találunk meglepetéseket, Klose, Inler (korábbi csapatkapitány), Stocker, Drmic és Lustenberger is kimaradtak az utazók névsorából. Inler mindössze 180 percet kapott a Leicesterben, tehát érthető a kihagyása, Drmic pedig még tavasszal súlyosan megsérült. A kimaradók közül ők játszottak legtöbbet a kvalifikációk során.

Svájc kulcsemberét nem kell bemutatni

A csapat legjobb játékosa egyértelműen , a taktika is rá épül. Szerencsére a selejtezősorozat során különböző variációkat láthattunk Svájctól, játszottak sokkal gyengébb (Litvánia, Észtország, San Marino), kicsit gyengébb (Szlovénia), és erősebb ellenféllel (Anglia). Shaqiri közvetlenül a két csatár mögött is játszott a kvalifikáció során, de az EB-n szinte biztosan jobbszélső lesz majd, így óvatosabb a taktika. Érdemes még kiemelni Ricardo Rodríguezt és Lichtsteinert, Svájc szélsővédő pozícióban rendkívül erős, talán a legerősebb az egész mezőnyben. Középen a Dzemaili-Behrami-Xhaka trió kezd majd minden bizonnyal.

Xherdan Shaqiri. Fotó: AGIF/Shutterstock.com

Svájc felkészülési programja

Az eddigi két 2016-ban lejátszott barátságos meccsüket elveszítette Svájc (1-0 Írország és 0-2 Bosznia-Hercegovina ellen), de ezeken a találkozókon nem játszott Shaqiri, tehát ebből nem szabad következtetéseket levonni. Bár az biztos, hogy nélküle közepes erősségű válogatottak ellen sem lenne sok keresnivalójuk. Május végén és június elején még Belgiummal és Moldovával játszanak, előbbin Franciaország elleni, defenzív taktikát lehet gyakorolni, utóbbi a román-albán ellenfelekre készíti fel őket.